Wybierz nazwę dla placu przed dworcem (Konsultacje społeczne)

2023-05-25

Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki odbędzie się po raz 60. Z tej okazji rewitalizowany właśnie plac przed Dworcem Głównym PKP zyska patronkę. Już teraz możecie oddać swój głos na jedną z pięciu wielkich artystek opolskiego festiwalu – informuje Urząd Miasta.

Dlaczego ma to być kobieta? Bo to właśnie kobieta była pierwszą laureatką KFPP – Ewa Demarczyk. Przez kolejne dekady na deskach opolskiego amfiteatru kobiety debiutowały, a później stawały się symbolami Festiwalu. Wybór kandydatek był niezwykle trudny, ale każdą z zaproponowanych pań śmiało można nazwać legendą opolskiego festiwalu.

Oprócz wspomnianej już Ewy Demarczyk, która „Karuzelą z Madonnami” wprawiła w osłupienie opolską publiczność, jest też Alicja Majewska. Jej piosenki były nagradzane na opolskim festiwalu czterokrotnie w 1975, 1980, 1985 i 1986 r. W 2015 r. otrzymała „Złoty Mikrofon”. Kolejną artystką jest Anna Jantar, która zwyciężyła na festiwalu w 1974 r. Dekadę później nagrodą jej imienia po raz pierwszy podczas KFPP uhonorowano najlepszego Debiutanta. Kolejną wyróżnioną artystką jest Olga Sipowicz „Kora”. W 1980 r. jej wykonie wraz z Zespołem Maanam utworu „Boskie Buenos” wstrząsnęło amfiteatrem opolskim i dało początek eksplozji polskiego rocka w latach ’80, wyznaczając kierunek, którym przez kolejną dekadę podążała rodzima muzyka rozrywkowa. Ostatnią artystką jest prawdziwa legenda festiwalu w „Stolicy Polskiej Piosenki” – Maryla Rodowicz. Wokalistka ikona. Przez lata interpretowała teksty Agnieszki Osieckiej, a w latach ’90 wzruszała do łez utworem „Łatwopalni” napisanym przez Jacka Cygana i Roberta Jansona. Był on jednocześnie hołdem dla zmarłej Agnieszki Osieckiej. Maryla Rodowicz to też rekordzistka opolskiego festiwalu, na którym występowała ponad 40 razy.

Każda z tych wielkich artystek ma szansę jeszcze raz wpisać się w historię Opola i zostać patronką nowego, pięknego placu, nad którym góruje neon „Witamy w Stolicy Polskiej Piosenki”. To właśnie tym hasłem przez dekady witani byli artyści, widzowie i turyści przyjeżdżający do miasta.

Konsultacje potrwają od 15 maja do 2 czerwca. Głosować mogą tylko mieszkańcy Opola, bez względu na wiek (osoby poniżej 18. roku życia za zgodą opiekuna prawnego). Każdy dysponuje wyłącznie jednym głosem.

Ankieta internetowa znajduje się pod linkiem: www.konsultacje.opole.pl

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

Opole na weekend (4 - 6 sierpnia 2023)