Otwarcie wystawy o cementowniach Opola na Kamionce Piast

2023-05-19

Wystawę zdjęć przedstawiających opolskie cementownie można od czwartku 18 maja oglądać na ścianie dawnej hali produkcyjnej Cementowni Stadt Oppeln (Opole Miasto) przy Kamionce Piast – informuje Urząd Miasta.

Dlaczego Opole przed II wojną światową było nazywane „Białym miastem”? Można się tego dowiedzieć, oglądając wystawę poświęconą historii opolskich cementowni, na którą składają się wybrane zdjęcia wielkoformatowe dokumentujące rozwój przemysłu cementowego w naszym mieście. Na wystawie zaprezentowano m.in.: budowę jazu na Odrze w 1893 r. wraz z widocznymi zabudowaniami cementowni Friedricha Wilhelma Grundmanna, widok z budynku Rejencji Opolskiej w kierunku cementowni Hafen (dzisiejszej Odry) czy stutysięczną tonę cementu wyprodukowaną w Cementowni Piast w roku 1947.

– Kamionka Piast przeszła w ostatnich latach rewitalizację i wygląda zupełnie inaczej niż kiedyś. Nie wszyscy mieszkańcy i przyjezdni wiedzą, że znajdujemy się na terenie dawnego zakładu przemysłowego, które produkowało cement wykorzystywany na budowach w całym kraju – podkreśla Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. – To ważna karta w dziejach naszego miasta i dlatego cieszę się, że ta wystawa będzie o niej przypominać – powiedział prezydent.

Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Śląska Opolskiego, który udostępnił archiwalne zdjęcia oraz opis historyczny dotyczący powstania i rozwoju opolskich cementowni. W Muzeum do 30 czerwca prezentowana jest historia przemysłu cementowego w Opolu w formie wystawy czasowej.

– Muzeum Śląska Opolskiego podejmuje szereg inicjatyw, by udokumentować i wyeksponować historię przemysłu cementowego, oprócz wystawy czasowej „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta” są to m.in.: wydarzenia naukowe, spotkania z architektami i historykami, warsztaty, wycieczki piesze i rowerowe śladami cementowego dziedzictwa. Cieszę się, że w tych działaniach możemy liczyć na zaangażowanie i współpracę Miasta Opole – informuje dyrektor Iwona Solisz.

Jedna z plansz wystawy na Kamionce Piast zawiera kod QR, dzięki któremu można poznać historię wszystkich 9 opolskich cementowni, wraz ze zgromadzonym materiałem zdjęciowym. W przyszłości rozważana jest kontynuacja wystawy poprzez prezentacje zdjęć dokumentujących pozostałości po cementowniach na terenie miasta Opola.

Fot. Czas na Opole / Urząd Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

Opole na weekend (4 - 6 sierpnia 2023)