Obchody 81. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim

2024-04-19

19 kwietnia 1943 r., w odpowiedzi na próbę ostatecznej likwidacji getta warszawskiego, uwięziona w nim ludność żydowska podjęła bohaterską walkę z niemieckimi nazistami. Powstanie od początku było skazane na klęskę. Jednak jego celem nie była wolność. – Nie było żadnej nadziei na to, że się coś zwycięży, że się kogoś uratuje i że się coś zmieni… – mówił Marek Edelman, jeden z przywódców Powstania w Getcie Warszawskim. – Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy.

Jak co roku prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski zaprasza na obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim - informuje Urząd Miasta.

O godz. 11.00 prezydent Arkadiusz Wiśniewski złoży kwiaty przy głazie upamiętniającym miejsce, w którym znajdowała się Nowa Synagoga (ul. Barlickiego 2). Podczas uroczystości odczytany zostanie fragment książki „Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego”.

Natomiast o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z jedną  z redaktorek wspomnianej książki – kulturoznawczynią, pisarką i publicystką Sylwią Chutnik.

Ta książka poświęcona jest przede wszystkim bohaterkom znanym do tej pory tylko z imienia, lapidarnych wzmianek w tekstach źródłowych lub które pojawiały się jako towarzyszki walki swoich kolegów. Są wśród nich dziewczyny młodsze i starsze. Te, które jeszcze przed wojną zaangażowane były w działalność społeczną czy polityczną, oraz te, które zostały niejako zmuszone sytuacją w czasie wojny. Odważne, nieśmiałe, zdeterminowane i wahające się. „To kwestia charakteru”, mówi syn jednej z nich. Być może.

Skrawki życia i informacje rozsiane w archiwach, relacjach świadków lub publikacjach związanych z historią powstania w getcie warszawskim były jak pojedyncze okruchy, z których należało stworzyć pełną opowieść. To pierwsza taka próba, pierwsza książka, wstęp do odzyskiwania pamięci o bojowniczkach z getta warszawskiego. (Z opisu wydawnictwa).

Ponadto przez cały dzień w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie trwała Akcja Żonkile - wszystkie osoby odwiedzające bibliotekę otrzymają papierowe żonkile, symbol pamięci o powstaniu.

Organizowana od 2013 r. przez Muzeum Historii Żydów polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie symbolu żonkila oraz szerzenie wiedzy o powstaniu, a od początku towarzyszy jej hasło "Łączy nas pamięć". Inspiracją był sam Marek Edelman, który co roku w rocznicę wybuchu powstania składał żółty bukiet pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie.

Ilustracja: Urząd Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

Opole na weekend (4 - 6 sierpnia 2023)