Nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury przyznane

2023-12-01

Setki wystaw, koncertów, spotkań literackich, festiwale, przeglądy i spektakle tworzą różnorodną ofertę kulturalną Opola. Z pewnością nie byłaby ona tak interesująca i bogata bez zaangażowania i pasji jej twórców – ludzi kultury. Doskonałą okazją do podziękowania za ich pracę i działalność są Nagrody Miasta Opola za osiągnięcia w dziedzinie kultury - informuje Urząd Miasta.

Już po raz 27. przyznano je podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowo- Wystawienniczym. Uroczystość odbyła się w środę 29 listopada. Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski uhonorował animatorów i twórców kultury, którzy przez cały rok w wyjątkowy sposób przyczynili się do jej rozwoju w Stolicy Polskiej Piosenki.

W tym roku instytucje kultury, organizacje pozarządowe, radni miasta oraz artystyczne placówki oświatowe zgłosiły rekordową liczbę 47 kandydatur do nagród, przyznawanych w 7 kategoriach. Nie miała łatwego zadania kapituła pod przewodnictwem prezydenta, w której składzie znaleźli się również: przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury RM Opola dr hab. Anna Tabisz, prof. UO,  dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej dr Joanna Filipczyk, dwoje laureatów nagród poprzednich edycji: dr Magdalena Przysiężna-Pisarska i Andrzej Czernik oraz naczelniczka Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy Zagranicznej Magdalena Matyjaszek.

* Wyjechał, ale pamięta

Laureatem w kategorii nagroda promocyjna za aktywność kulturalną promującą miasto w kraju i za granicą został Maciej Siembieda – reportażysta, pisarz i dziennikarz. Przez wiele lat był związany z Opolem jako redaktor naczelny „Nowej Trybuny Opolskiej”. I chociaż obecnie mieszka na drugim końcu Polski, w swoich książkach, które biją rekordy poczytności, często wraca do opolskich wątków. Czyni go to niekwestionowanym literackim ambasadorem naszego miasta.

* Wokalistka i regionalista

W kategorii nagrody dla animatorów kultury za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury, Kapituła postanowiła wyróżnić dwie osoby: Katarzynę Pumę Piasecką i Tadeusza Jacka Rogożę.

Katarzyna Piasecka to znana wokalistka, ale również autorka tekstów, producentka, kompozytorka i aranżer. W swoim bogatym dorobku artystycznym ma nagrania radiowe, telewizyjne oraz płyty solowe. Jest także pedagogiem oraz członkinią opolskiej Rady Kobiet. W jej działalności artystycznej ważne miejsce zajmuje Festiwal Piosenki Osób Niepełnosprawnych mocART, który poszerza samoświadomość uczestników, pobudza ich do działania i rozwoju oraz uwrażliwia na sztukę.

Równie niestrudzony w swoich społecznych pasjach upowszechniania kultury jest Tadeusz Jacek Rogoża, pedagog, krajoznawca i regionalista. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Krajoznawców, współzałożyciel Opolskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Inicjator wielu przedsięwzięć i spotkań kulturalnych na terenie Opola. Współtwórca Salonu Opolskiej Nauki, projektu Towarzystwa Przyjaciół Opola adresowanego do wszystkich opolan, którzy chcą poszerzyć swą wiedzę na temat kultury oraz innych dziedzin.

* Opolski… kominiarz

Wśród nagrodzonych nie zabrakło także debiutanta w opolskiej kulturze, a został nim najbardziej znany kominiarz w Opolu, Marek Kot. Popularność przyniosła mu książka „Tajemnice kominiarza” – opowieść o ludziach i ich losach, których autor spotkał podczas swojej pracy. To pierwsza taka publikacja w Polsce, a jej powstanie zaowocowało także utworzeniem Fundacji Akademii Kominiarza, która ma wspierać dalsze wydawnictwa literackie i popularyzować wiedzę o tym unikatowym zawodzie i tradycjami z nim związanymi.

* Mistrzyni zdobienia pierników

Wśród laureatów znalazła się również Beata Orel, kierowniczka dwóch filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu – w Grudzicach i Czarnowąsach, która na co dzień aktywnie pielęgnuje niematerialne dziedzictwo kulturowe Opola i Śląska Opolskiego, m.in. poprzez autorski projekt  „Pielęgnując śląskie tradycje”. Jest również członkinią „Grudzickiego Klubu Seniora” oraz „Opolskich Dziouch”, gdzie pełni rolę mistrzyni ceremonii w zdobieniu pierników we wzór opolski. Za swą działalność została uhonorowana nagrodą w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego za wyróżniające dokonania w zakresie opieki i ochrony dóbr kultury.

* Leszek Ołdak za całokształt

Nagrodą za całokształt dokonań twórczych i artystycznych uhonorowano Leszka Ołdaka, artystę plastyka, grafika, rysownika, ilustratora, plakacistę, scenografa i pedagoga, którego twórczość bawi, wzrusza i inspiruje odbiorców od wielu lat. Ilustracje i grafiki jego autorstwa można odnaleźć w licznych książkach i czasopismach. Ważną część jego twórczego dorobku stanowią plakaty filmowe i teatralne, katalogi wystawowe, biblioteczne i muzealne. Jako jeden z nielicznych grafików kilkakrotnie zaprojektował oficjalne plakaty Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

* Dwa wybijające się wydarzenia

Spośród wielu wydarzeń tworzących kalendarz kulturalny naszego miasta nagrodzono wystawę "60 x Opole. Festiwal legenda”, której autorkami były: Aleksandra Cichy, Kinga Krajewska, Karolina Roszkowiak, Agnieszka Wojtal. Wystawę zorganizowało Muzeum Polskiej Piosenki z okazji jubileuszu 60-lecia KFPP. Wystawa poświęcona była twórcom festiwalu, wykonawcom pamiętnych piosenek, przypomniała również słynne scenografie, pracę akredytowanych przy Festiwalu dziennikarzy oraz festiwalową modę.

Drugim nagrodzonym wydarzeniem jest 20. Opolska Jesień Literacka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, która w swojej jubileuszowej edycji zgromadziła wielu wybitnych pisarzy i poetów oraz ich wiernych opolskich czytelników. O fenomenie imprezy świadczy również fakt, że w ciągu 20 lat w wydarzeniach Opolskiej Jesieni Literackiej wzięło udział blisko 30 tys. odbiorców, a w okresie pandemii transmisje ze spotkań miały ponad 95 tys. wyświetleń w kraju i za granicą.

* Mecenasi też uhonorowani

Ważną rolę we wspieraniu kultury oraz jej rozwoju odgrywa sektor prywatny. Od lat wspiera działania kulturalne w mieście, czego wyrazem jest utworzona w 2019 r. nowa kategoria za mecenat nad rozwojem kultury i ochroną jej dóbr. W tym roku otrzymały ją dwa przedsiębiorstwa: Opolgraf S.A., który od wielu lat wspólnie z powołaną przez siebie Fundacją Fabryka Inspiracji.Pl organizuje Festiwal Książki w Opolu, gromadzący tłumy odwiedzających, wystawców i autorów. Drugim nagrodzonym mecenasem została OPTA DATA GRUPPE, wspierająca działania Galerii Sztuki Współczesnej jako partner wystawy Salon Wiosenny. Dzięki współpracy z firmą wystawa może mieć odpowiednią promocję i bogaty program towarzyszący.

* Z Village Vanguard w Nowym Jorku do Opola

Wszyscy nominowani otrzymali podczas gali pamiątkowe dyplomy, natomiast laureaci również specjalnie zaprojektowaną statuetkę oraz nagrodę pieniężną. Wyjątkiem są nagrody za mecenat nad rozwojem kultury i ochroną jej dóbr oraz za wydarzenie kulturalne w mieście, które są nagrodami o charakterze honorowym.

– Jesteśmy dumni, że nasze miasto szczyci się tyloma wspaniałymi twórcami i animatorami kultury, którzy z myślą o opolanach realizują swoje artystyczne pasje oraz wspólnie z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi przygotowują bogatą ofertę wydarzeń kulturalnych: imprez, wystaw, koncertów, przeglądów i festiwali – podkreślił prezydent Arkadiusz Wiśniewski. – Kultura w Opolu, czerpiąc z historii i odwołując się do jej dziedzictwa, pozostaje w bliskości z kulturą europejską  i jest otwarta na innowacje. Wszystko to zawdzięczamy ludziom kultury i dziś możemy im w symboliczny sposób podziękować – dodał.

Fot. Czas na Opole /Urząd Miasta

Zdjęcie reklamy numer 0

Polecam lekarza

Opole na weekend (4 - 6 sierpnia 2023)